Rozhovor s astrologem Pavlem Hanzalem pro časopis Medunka

Ilustrační fotografie velikost textu: A A A

Pavle, návštěvníci webu Meduňky si mohou přečíst několik zajímavých článků a o vašich cestách, můžete se trochu víc představit?

Srdečně zdravím čtenáře Meduňky. Narodil jsem se a žiji stále v Praze, i když kořeny naší rodiny sahají do jižních Čech, konkrétně do města Třeboně. V dětství jsem se hodně zajímal o přírodu a věřím, že to je také jedním z důvodů, proč jsem se postupně dostal k esoterice a cestování. Mým původním povoláním byly daně a účetnictví, ale postupem času mě život směřoval víc a víc k práci s lidmi a snahou jim pomáhat. Takže během let jsem začal věnovat poradenství a terapiím veškerý svůj čas. A pokud zrovna nepracuji, tak jsem na cestách. Mezi moje další zájmy patří četba, procházky se zlatým retrieverem a setkání s přáteli nad šálkem dobrého čaje.

Píšete, že jste terapeut – čemu se přesně věnujete?

Věnuji se a pracuji jako poradce a terapeut v oblasti astrologie, výkladu tarotových a andělských karet, sebepoznávání, přírodního léčitelství a práci s energiemi (Reiki, Shamballa). Také vyučuji různé esoterické obory na České akademii esoteriky, jejíž jsem spoluzakladatelem.

Z vašich článků vyplývá, že hodně cestujete – co vás na cestování zajímá a kdy a kam jste vyrazil na svou první cestu? Cestujete sám nebo máte svého „parťáka" nebo skupinku přátel, s níž cestujete?

Cestování má pro mě několik významných aspektů, které můj život obohacují. Jedná se jednak o doplnění mé terapeutické praxe, kdy velkou část mého času trávím v uzavřených prostorách a velmi často i u počítače. Proto se snažím trávit svůj volný čas na zahradě, v přírodě nebo na cestách. Dalším významným faktorem jsou nové poznatky, jak duchovní, tak i ze života jiných kultur. A neobvyklé situace během cest mi umožňují víc poznat sebe sama. Moje první cesta do zahraničí mimo Slovenska byla již před mnoha lety do Chorvatska. Je zajímavé, že navzdory čilému turistickému ruchu směřujícímu k moři má tato země hodně krásných míst, které stojí za poznání. Obvykle cestuji s přítelkyní, občas i s přáteli. Zvláště během některých náročných cest je velmi důležité mít kolem sebe někoho, kdo je spolehlivý a sdílí podobné cíle a zájmy.

Která cesta byla pro vás nejzajímavější – nebo jsou zajímavé všechny, každá jiným způsobem?

Každá cesta je zajímavá a obohacující, protože nezávislý cestovatel se musí spolehnout jen sám na sebe a na přízeň Universa. A i v případě, že cestuji po Evropě, tak se můžou objevit nečekané okolnosti, se kterými se musíte vypořádat. Je pravdou, že nejvíce nečekaných situací se objeví v zemích, kde obyvatelé neumí, nebo příliš nechtějí mluvit anglicky. Zde nastává čas na improvizaci a je to zkouška trpělivosti a vytrvalosti cestovatele. Tak tomu bylo například v Číně, kde i přes pečlivou přípravu naší cesty nás hodně času stálo hledání různých míst. Jinde se zase dostáváte do situací, kdy vám chtějí všichni co nejvíce vyhovět a vše vám odkývají. Jenže nakonec vás například odvezou někam jinam, než jste chtěli a jsou nadšení, jak mohli evropanovi pomoct. A také v tom je kouzlo a koření nezávislého cestování.

Co nejdůležitějšího jste se na cestách dozvěděl?

Za nejdůležitější poznání považuji to, že kdekoliv na světě jsou dobří lidé. Kdekoliv jsme byli, tak se vždycky našli lidé, kteří byli ochotni poradit, pomoct, svézt nebo pozvat k sobě domů. Také platí, že čím jsou lidé chudší, tím jsou obvykle upřímnější a ochotnější. Potvrzuje se, že jednoduchost života je jednou z duchovních cest. Jinými slovy, čím víc materiálních věcí a mocenských zájmů člověk má, tím víc se vzdaluje Universu, nebo chcete-li Přírodě. Další zásadním poznáním je to, že veřejné informace o politických situacích a životě lidí v některých zemích se neshodují s realitou. Člověk nesmí věřit všemu, co slyší nebo čte v mainstreamovým médiím. Nesmím zapomenout ani na možnost poznání různých duchovních cest, které jsou v každé zemi jiné, ale přitom ve svém jádru stejné a vedoucí k jednomu cíli, ať již je nazývám jakýmkoliv jménem.

A co důležitého jste se na cestách dozvěděl o sobě?

Cestování mě hodně pomohlo v pohledu na život. Myslím, že vedle různých meditačních a dalších technik je dobré, aby každý mohl poznat život ve vzdálených zemích. Odlišný pohled na život, kontrasty bohatství a chudoby, svobody a totality, džungle a pouště, to vše jsou skutečnosti, které vám změní pohled na svět. I díky tomu jsem zcela přehodnotil svůj žebříček hodnot.

Za Meduňku se ptala redaktorka Zuzana Paulusová.

Autor článku: Zuzana Paulusová
Autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: astrologie, rozhovor, cestování

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách pavelhanzal.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti -za to se předem omlouváme.

Hledat podle témat
Náš tip

Místo pro váš reklamní odkaz v side baru obalený textem. Přečtěte si zajímavé články o alternativní léčbě nemocí a zdraví.

 
X

Veškeré nabízené služby jsou pozastaveny

Omlouváme se, ale z důvodu nemoci jsou veškeré nabízené služby jsou pozastaveny.

Zobrazit detaily