Časopis TÝDEN č. 19/2011 - rozhovor a astrologický test s astrologem Pavlem Hanzalem

Ilustrační fotografie velikost textu: A A A

Profesionální astrolog Pavel Hanzal píše horoskopy třeba pro televizní magazín TV Star i další časopisy. Spolupracuje s komerčními televizemi, pořádá astrologické kurzy.

Přiznám se, že hvězdopravectví moc nevěřím. Má pro mě vůbec cenu navštívit astrologa a nechat si udělat horoskop? Mám v sobě tolik skepse, že apriori nevěřím, že by mi věštba mohla v něčem pomoci, poradit, ukázat cestu, budoucnost...
Není to o přesvědčení, k astrologům přijde spousta lidí, kteří mlčí a nemají k nám důvěru. Když ale zajdou ke skutečně dobrému astrologovi, jejich pochyby jsou po výkladu horoskopu určitě nahlodány a odcházejí s tím, že na té astrologii něco je.

Na internetu i v literatuře najdu tisíce horoskopů, schématické výklady ke konkrétním datům zrozenců čili vašich klientů. Věřím, že bych se klidně mohl stát falešným astrologem, je to možné? Podle mě jde hlavně o stylistiku výkladu, který musí zaujmout, na což si troufám. A tu astrologickou kaši kolem nějak opíšu.

Podvodníci se najdou ve všech oborech a do jisté míry byste asi uspěl. Hodně bude záležet na tom, kdo k vám bude chodit, protože práce astrologa je také hodně závislá na jeho reputaci. Pokud k vám přijde někdo znalý astrologie a zjistí, že neumíte pracovat se základní pojmy jako třeba s ascendenty nebo-li astrologickými domy, tak asi skončíte. Skutečný astrolog si nevystačí jen se schopností formulovat, musí mít i astrologické znalosti. Ale třeba jste dobrý psycholog a získáte si klienty jinou cestou.

Zkoušet to nebudu. Najdou se ale mezi astrology podvodníci? Máte o některých kolezích pochybnosti?

To je zbytečně konfliktní otázka. S jasně podvodnými astrology se nesetkávám, mají samozřejmě různou kvalitu, což plyne právě z jejich schopností rétorických, komunikativních nebo stylistických. A také z různé hloubky znalosti astrologie.

Jaké jsou podle vás rozumné ceny za analýzy horoskopu či konzultace s astrologem?

Kdo takové služby nabízí za 200 nebo 300 korun, může to dělat jen jako koníčka a ne se astrologií živit. Mně přijde rozumná cena za hodinovou konzultaci nad horoskopem od šesti set korun nahoru. Jeden z nejlepších hvězdopravců a zároveň proslavený český astrolog ing. Antonín Baudyš, které loni zemřel, si samozřejmě mohl dovolit ceny mnohem vyšší. Astrologie však není primárně o byznysu, nýbrž o pomoci lidem a při finančních potížích mohu klientovi vyjít vstříc i cenou. Zadarmo to ale dělat nejde, zvláště, když jsem astrologem na plný úvazek.

Nestačí mi ale, když si vytisknu horoskop z počítače? Na internetu jsou desítky nabídek on-line věšteb zcela zdarma.

Tyto gratis sjetiny jsou většinou univerzálními texty, které najdete v každé knížce o astrologii a nemá se jimi cenu moc zaobírat. Jsou to jen schémata, které nezohledňují individualitu konkrétního člověka.

A co denní nebo týdenní horoskopy v médiích? Slyšel jsem od kolegů novinářů, že jsou mnohde svými šéfy nuceni, aby věštby psali sami.

Bohužel, to je realita. A to i v některých velkých vydavatelských domech. Nechci teď vydavatelům sahat do svědomí, ale lidé, co se zaobírají astrologií, z těchto horoskopů hned poznají, že je nedělal astrolog. Reputace pak ztrácí i seriozní část novin či časopisu.

Teď vám zacituji z dnešní Mf DNES, coby štír mám prožít toto: „Dnes se vám v internetových slevách podaří sehnat nabídku na dobrou večeři za pár korun." To mi přijde jako blábol, takto konkrétně přece nemůže astrolog něco nutit tisícům štírů, kteří čtou tento list. Co na horoskop říkáte?

Je to opravdu příliš konkrétní vize. Sehnat dobrou slevu dnes samozřejmě není problém a pravděpodobně byste tu levnou večeři sehnal, ale takto prostě z horoskopu astrolog nemůže číst, to není možné. Na druhou stranu chápu, že v tom množství textů psaných každý den, je někdy složité se neopakovat a mít neustále dostatek zajímavé inspirace.

Odsuzujete tyto novinové horoskopy?

Odsuzování má svoje opodstatnění. Astrologie pracuje s dvanácti astrologickými znameními a na světě je víc jak šest miliard lidí. Jinými slovy – každá předpověď pro jednotlivé znamení by musela „sedět" přibližně na půl miliardy obyvatel zeměkoule. To samo o sobě příliš reálné není. Dalším důvodem je, že v astrologii se pracuje s vícero prvky – deseti planetami, astrologickými domy, aspekty, stálicemi a dalšími zajímavými konstelacemi. To všechno skládá mozaiku horoskopu a proto horoskop založený pouze na slunečním znamení (na zvěrokruhu) nemá dostatečnou vypovídací hodnotu. Na druhou stranu Slunce a jeho postavení v horoskopu patří k nejvýznamnějším astrologickým prvkům a každý zrozenec má některé styčné vlastnosti a naladění signované daným znamením.

Pokus s režisérem

K experimentu se pro TÝDEN uvolil divadelní režisér Martin Františák, který v pražském Divadle v Dlouhé ulici práce inscenuje Čechovovy Tři sestry. Vnutím mu pětici horoskopů, které jsem nechal vypracovat od Pavla Hanzala, astrologa a žáka citovaného a již zesnulého exministra obrany ing. Antonína Baudyše. „Tak schválně, jestli se poznám" začíná Františák listovat v papírech.
Všechny horoskopy jsou udělány pro zrozence ve znamení Ryb, ale jen jeden z nich je ušit na míru člověku, jehož osobní data jste mi předal, „řekl mi Hanzal". Jediný z pěti textů tedy odpovídá nebeské konstelaci režiséra. Astrolog předem neznal jméno ani povolání klienta, já zase netuším, který z horoskopů je pro Františáka – ten nemá k astrologii důvěru a nezaobírá se jí.
„To je jasné, číslo čtyři, ostatní na mě vůbec nesedí!" vychrlí divadelník, sotva horoskopy dočte. „ V té se vidím". Souhlasí třeba s tím, že se v práci zcela realizuje, avšak může mít problémy s nadřízenými, platí i to, že si ppartnerky vybírá z oblasti profese. „Pak jsou tu žhavé city a důležitá role přátel", cituje z věštby.

Dva dny poté se setkávám s autorem díla, astrologem Pavlem Hanzalem a žádám ho, aby mi na papírek tajně napsal číslo horoskopu, který anonymně sepsal pro režiséra Martina Františáka. Ve stejnou chvíli napíšu na jiný papír číslo věštby, kterou si vybral režisér. Lístky přeložíme, vyměníme si je, rozložíme. Na obou je čtyřka!

Celý text, jakož i osmi stránkový článek na téma horoskopy si můžete přečíst v časopise TÝDEN, číslo 19/2011. Setkáte se tam i s tvrdou kritikou astroložky, která dle slov autora článku zcela propadla, pohledem Sisyfovců na astrologii a dalšími informacemi. Celkové vyznění článku je pro astrologii rozporuplné, což naštěstí neplatí pro moji práci a zkoušku, ve které jsem snad, jak pevně věřím, se ctí prošel :)

Autorem článku, kterému je věnováno 8 stran z vydání časopisu, je příjemný novinář Ivan Motýl.

Autor článku: Ivan Motýl
Autor fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: rozhovor, astrologie

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách pavelhanzal.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti -za to se předem omlouváme.

Hledat podle témat
Náš tip

Místo pro váš reklamní odkaz v side baru obalený textem. Přečtěte si zajímavé články o alternativní léčbě nemocí a zdraví.

 
X

Novinka - kurz karmické astrologie pro úplné začátečníky od podzimu 2021. Akční zvýhodněná cena o 2 000 Kč.

Kurz karmické astrologie pro začátečníky od podzimu 2021 je vhodný pro všechny zájemce o studium astrologie z hlubšího pohledu karmických zákonů. Vysvětlíme si, v čem nám může osobní horoskop z pohledu karmy pomoci a jak mu můžeme porozumět. Včasná úhrada = výhodnější cena.

Studium probíhá formou videokonference s lektorem živě. Více informací o kurzu najdete ZDE.

Zobrazit detaily